04 May 2015

DE-FIRE: Borç ve Finansallaşma Araştırma Ağı kuruldu

* Ingilizce duyuru için tıklayınız / For English click here

Değerli Arkadaşlar!

Borç ve Finansallaşma Arastırma Ağı (DE-FIRE) Türkiye Araştırmaları Enstitüsü (RIT) desteğiyle 2015 ilkbaharında faaliyetlerine başladı. Bu e-bültende kısaca DE-FIRE’ın kuruluş etkinlikleri ve yakın zamanda yaptıklarına dair bilgileri paylaşmak istiyoruz.

DE-FIRE, Türkiye’de borç ve finansallaşmanın etkilerinin gitgide belirginleştiği  bir dönemde bu konulara odaklanan araştırmacıları biraraya getirmek, işbirliği imkanları geliştirmek ve genel olarak bu konulara ilgi duyan kişilerle daha kapsamlı iletişim ve etkileşim kanalları açmak üzere yaklaşık üç aylık bir hazırlık döneminden sonra Nisan 2015’te Ümit Akçay, Bert M. Azizoğlu, Yetkin Borlu, Ali Rıza Güngen ve Elif Karaçimen tarafından kuruldu.

DE-FIRE’in odağı olan konuları daha kapsamlı bir şekilde tartışmaya açmak üzere Ağın üyeleri BirGün Pazar Eki’ne iki hafta boyunca dört yazıyı kapsayan bir yazı dizisi hazırladı. Tümüne buradan ulaşabileceğiniz yazılardan Ümit Akçay ve Bert Azizoğlu tarafından kaleme alınan ilki, borç ve finansallaşma olgularının tarihsel dönüşümüne ve güncel yansımalarına dair genel bir çerceve çiziyor. Ali Rıza Güngen’in yazısı özellikle son dönemlerde finansallaşmanın devlet politikasında vücud bulduğu finansal içerilme konusuna eğiliyor. Yetkin Borlu’nun yazısı borcun tarım sektörü üzerindeki dönüştürücü etkisine dair yaptığı saha araştırmalarının bulgularını tartışıyor. En son olarak, Özlem Çelik ve Elif Karaçimen yazılarında finans ve inşaat sektöleri arasındaki etkileşimlere ve inşaat odaklı sermaye birikiminin dinamiklerini  irdeliyorlar.

DE-FIRE Historical Materialism’in 24-26 Nisan tarihlerinde New York’ta düzenlenen konferasında, BirGün yazı dizisinde ele alınan konulara dair bir panel organize etti. Video kayıtlarını burada bulabileceğiniz bu panelin sonundaki kapsamlı bir soru cevap bölümüne özellikle dikkatinizi çekmek isteriz.

Önümüzdeki dönemde, Türkiye’de borç ve finansallaşma konularında çalışan araştırmacıları bir araya getirip, sağlıklı bir bilgi ve fikir alişverişini mümkün kılmayı umuyoruz. Üzerinde fikir yürütmekte olduğumuz yeni etkinlikleri de bu iletişim kanalları üzerinden ortaklaştırmayı ve geliştirmeyi umuyoruz.

DE-FIRE’a dair gelişmeleri buradan Türkçe, buradan da Ingilizce olarak takip edebilirsiniz. Bizimle defirenetwork@gmail.com adresi üzerinden direk irtibata geçebilir, e-bültenlerimizi almak icin buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerle,

DE-FIRE Ekibi